Jak impregnować drewno naturalnymi środkami?

Drewno to jeden z ekologicznych surowców, które powszechnie wykorzystuje się w ramach wykończenia przestrzeni domowej. Aby jednak deski mogły wykazywać swoje doskonałe walory przez długi czas, należy je regularnie impregnować. W tym celu warto korzystać z równie naturalnych środków, dzięki czemu drewniane wykończenie nie straci swoich dobroczynnych właściwości. Czym zabezpieczać parkiet, drewniane parapety, kuchenne blaty, stoły czy meble? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Preparaty na bazie oleju lnianego 

Zawsze sprawdzaj skład profesjonalnych środków do impregnacji drewna. Najlepiej, jeśli znajdą się z nim tylko składniki naturalne, roślinne. Ogromną popularnością cieszy się olej lniany do zabezpieczania drewna. To zresztą jeden z najstarszych sposobów impregnacji desek. Impregnatem, który w tym celu sprawdza się doskonale, jest pokost lniany, czyli zagęszczony olej z nasion lnu. Dociera on w głąb struktury drewna i chroni je przed destrukcyjnym działaniem niekorzystnych czynników, w tym tłuszczu, kwasów i wody. Warto dodać, że pokost lniany dodatkowo uwydatnia strukturę drewna i odżywia jego kolor.

Wosk do ochrony drewnianych desek

Wosk pszczeli uznawany jest za jeden z najlepszych, ekologicznych impregnatów do drewna, ponieważ zapobiega szkodliwemu działaniu wody. Co więcej, wosk nakłada się łatwo i można zrobić to samodzielnie, przy czym nie zmienia właściwości, struktury ani koloru desek. To świetny pomysł, jeśli chcesz chronić drewniane deski, ale jednocześnie zachować ich surowy, w pełni naturalny design.